SKUTKI AFTA PRZYCZYNY.
Jak leczyć Afta. Leczenie charakteryzuje się z reguły pojawieniem bolących zmian zapalnych błon.

Czy przydatne?

Co to jest Afta

Definicja z ang. Afta, z niem. afta.

Definicja Afta: Nawrotowe aftowe zapalenie j. ustnej charakteryzuje się z reguły pojawieniem bolących zmian zapalnych błon śluzowych j. ustnej, czasem również i zewnętrznych narządów płciowych. Są one niewielkich rozmiarów – przeważnie do jednego centymetra średnicy, okrągłe, barwy białej, otoczone niewielkim rumieńcem. W części środkowej afty znajdują się martwe komórki nabłonkowe i resztki tkanek. Gdy je usuniemy - naszym oczom ukaże się czerwone podłoże. Afty o większej średnicy utrzymują się na błonach nawet kilka tygodni i goją się pozostawiając po sobie blizny. Bardzo regularnie zdarza się, iż większe afty nawracają co kilka – kilkanaście lat, lub występują stale; to oznacza: nowe pojawiają się zanim wcześniejsze ustąpią. Występują one przeważnie na wewnętrznej stronie warg, policzku, języku, podniebieniu miękkim czy na dnie j. ustnej, a więc na częściach niezrogowaciałych i ruchomych błony śluzowej j. ustnej. Bolące owrzodzenie ustępuje po dziesięciu dniach, z kolei ból po pięciu.
Leczenie afty nie jest niezbędne, jednak warto wyposażyć się w powierzchniowo działające środki znieczulające, takie jak 2% żel lidokainowy (odpowiednio z ulotką, powinien być użytkowany mniej więcej co trzy godziny) - skutkuje on krótkotrwałe złagodzenie choroby i ułatwia przyjmowanie pokarmu. Ból można zmniejszyć również przez przyżeganiem sposobami fizycznymi i chemicznymi.
Afty są powikłaniem wirusowych chorób j. ustnej, u dzieci występują po przebyciu nie wszystkich chorób zakaźnych w momencie ząbkowania. Powody ich powstawania to: niedobory kwasu foliowego, żelaza i witaminy B12, zmiany hormonalne, alergia, niepoprawna reakcja immunologiczna, urazy mechaniczne – szczoteczką do myca zębów, infekcje w trakcie zabiegów stomatologicznych, wkładanie brudnych palców do ust, podrażnienie spowodowane którymś ze składników pasty do zębów, a również gorączka i stres. By zapobiec wystąpieniu w jamie ustnej wszelkiego rodzaju nadżerek i aft, musimy unikać niedoboru kwasu foliowego (znajduje się on w świeżych owocach i warzywach), żelaza (czerwone mięso, warzywa, suszone figi i płatki śniadaniowe), a również unikać ostrych potraw. W razie gdy kaleczymy własną jamę ustną w trakcie mycia zębów, powinniśmy zmienić szczoteczkę na bardziej miękką. Należy także zwracać uwagę na to, czy dzieci myją ręce przed każdym posiłkiem; a już szczególnie, jeśli wróciły do domu z podwórka
Przyczyny Anafilaksja:
Objawy nagła i groźną dla życia człowieka chorobą, polegającą na posiadaniu nadwrażliwości, która jest związana z uwalnianiem przekaźników zwanych mediatorami z bazofilów, komórek tucznych i komórek afta co znaczy.
Przyczyny Anoreksja:
Objawy niewątpliwe dolegliwość o podłożu psychicznym. Jej przyczyn należy upatrywać w pierwszej kolejności w rodzinie i w najbliższym środowisku chorego (w pracy, szkole). To schorzenie, które może być afta krzyżówka.
Przyczyny Alergia:
Objawy słowami uczulenie albo także nadwrażliwość na dany alergen. To jest dolegliwość o patologicznym charakterze, która objawia się w formie immunologicznej reakcji organizmu. Nasz układ immunologiczny ma afta co to jest.
Przyczyny Agranulocytoza:
Objawy posiada etymologię grecko- łacińską. Przedrostek „a” z grec. to zaprzeczenie- „nie”; granulum z łacińskiego oznacza „ziarno”, ostatni człon definicji – cytoza, ma rodowód grecki, znaczy, i afta słownik.

Jak leczymy Afta znaczenie w słowniku medycyny Jak leczy się A .

  • Dodano:
  • Autor: