SKUTKI AZOT PRZYCZYNY.
Pojęcie Azot co to znaczy. Czym jest Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w ekipie V.

Czy przydatne?

Co to jest Azot

Definicja z ang. Nitrogen, z niem. Stickstoff.

Co znaczy Azot: (z z łaciny nitrogenium znaczy "tworzący saletrę"). Pierwiastek chemiczny w układzie okresowym położony w ekipie V, rozpoczynający grupę kluczową azotowców. Został odkryty w 1772r. poprzez Daniela Rutherforda. W Polsce w pierwszej połowie XIX w. nazwano go saletrorodem. Po raz pierwszy azot skroplili polscy uczeni K. Olszewski i Z. F. Wróblewski w 1883 r. To jest bezbarwny, bezwonny gaz bez smaku, słabo rozpuszczalny w wodzie. (temp. topnienia: - 209° C, temp. wrzenia: - 195,8° C.) W uwarunkowaniach normalnych występuje w formie dwuatomowych cząsteczek N2. Naturalny pierwiastek złożona jest z izotopu trwałego 14N z niewielką domieszką 15N. W medycynie jest użytkowany izotop promieniotwórczy 13N. Azot jest kluczowym składnikiem powietrza. W formie białek wchodzi w skład wszystkich żywych organizmów. Występowanie azotu w białkach jest powodem jego wielkiego znaczenia biologicznego. Rzadko są spotykane minerały (zwane saletrami) zawierające azot. W normalnych uwarunkowaniach azot jest gazem biernym. Najprościej reaguje z metalami lekkimi tworząc azotki. Reakcja z wodorem rozpoczyna przebiegać w temp. 500-600° C (związki z wodorem: amoniak, hydrazyna, hydroksyloamina, kwas azotowodorowy i z węglem: cyjan, cyjanowodór). Z tlenem tworzy NO w trakcie wyładowań elektrycznych. Podtlenek N2O nazywa się kolokwialnie gazem rozweselającym, gdyż wdychany skutkuje oszołomienie. Dwutlenek NO2 jest czerwonobrunatnym trującym gazem o charakterystycznym zapachu. W przyrodzie zachodzi cykliczny obieg azotu, podobnie jak węgla
Przyczyny Aktyna:
Powody cząsteczka aktyny ma kształt zbliżony do kulistego. W komórce cząsteczki aktyny łączą się ze sobą w długie łańcuchy. Dwa takie łańcuchy owinięte wokół wspólnej osi tworzą mikrofilament aktynowy azot.
Przyczyny Abscence:
Powody nieswiadomości) dawniej nazywane petit mai (napady małe); definicja pochodzące z języka francuskiego stosowane dla ustalenia napadów krótkotrwałej straty świadomości, reaktywności i pamięci azot.
Przyczyny Abioza:
Powody całkowite zawieszenie czynności życiowych organizmu azot.
Przyczyny Atest:
Powody określający właściwości gotowego wyrobu albo materiału i potwierdzający ich zgodność z normami i obowiązującymi w Polsce przepisami. Atesty wydawane są poprzez upoważnione do tego instytucje, w azot.

Czym jest Azot znaczenie w słowniku Definicje A .

  • Dodano:
  • Autor: