SKUTKI OPARZENIA PRZYCZYNY.
Definicja Oparzenia co oznacza. Czym jest uszkodzenia skóry, ciała ogniem, związkami chemicznymi.

Czy przydatne?

Definicja Oparzenia

Definicja z ang. Burns, z niem. Verbrennungen.

Co to jest Oparzenia: Oparzenia - to uszkodzenia skóry, ciała ogniem, związkami chemicznymi, parą, energią elektryczną. Oparzenie może być lekkie, dotyczy zewnętrznej warstwy skóry, która ulega zaczerwienieniu i jest boląca, oparzenie ciężkie jest głębokie, może zniszczyć nerwy, naczynia krwionośne, gruczoły, a nawet mięśnie i kości. Bardzo poważne poparzenia prowadzą do zgonu.
Wyróżniamy 3 stopnie oparzenia:
- pierwszy stopień - nie ma pęcherzy, skóra jest zaczerwieniona i boląca, uszkodzony zostaje tylko zewnętrzny naskórek, w tym przypadku zwykle nie jest potrzebna pomoc lekarza,
- drugi stopień - tworzą się pęcherze, uszkodzony zostaje naskórek i skóra właściwa, oparzenie jest bolące, jeżeli nie jest rozległe to nie należy do ciężkich, jeżeli pęcherze są większe niż 2,5 cm albo oparzenie dotyczy rąk, twarzy, narządów płciowych, stóp należy zgłosić się do lekarza,
- trzeci stopień - skóra jest biaława, sczerniała, spalona, dochodzi do uszkodzenia tkanek znajdujących się pod skórą, początkowo oparzenie jest nie bolące gdyż zostały uszkodzone nerwy, takie oparzenie wymaga natychmiastowej pomocy, jeżeli przekracza 30% powierzchni ciała albo zaburza istotne życiowo funkcje może być zagrożeniem dla życia, w tym przypadku koniecznie należy zgłosić na odział intensywnej opieki albo ośrodka leczenia oparzeń,
Leczenie w razie oparzeń pierwszego i drugiego stopnia - można użyć aloesu, olejek lawendowy, należy zanurzyć oparzoną cześć ciała w zimnej wodzie, zrobić zimny okład, trzymać go 20 min, zdjąć odczekać 10 min i znów przyłożyć, w razie, gdy pęknie pęcherz należy przemyć to miejsce wodą z mydłem, posmarować maścią i przykryć jałowym opatrunkiem, w razie wystąpienia objawów infekcji należy zgłosić się do lekarza.
W razie poparzenia substancją chemiczną należy, płukać oparzone miejsce zimna wodą 15-30 min, zdjąć ubrania i biżuterię. Jeżeli zostało poparzone oko należy je przepłukać wodą, przyłożyć zimny okład i jak najszybciej zgłosić się na ostry dyżur
Powody OB - Odczyn Biernackiego:
Skutki Biernackiego - to odczyn opadania krwinek czerwonych, jest pomiarem szybkości opadania erytrocytów w pionowo ustawionej szklanej rurce. Jeżeli krwinki opadają za błyskawicznie może to oznaczać, iż oparzenia.
Powody Oczopląs:
Skutki rozpoznać po mimowolnych rytmicznych ruchach gałek ocznych - przeważnie w płaszczyźnie poziomej. Jego występowanie zwykle wiąże się ze dużym osłabieniem wzroku. Występuje on jako wada rozwojowa oka oparzenia.
Powody Oparzenia Chemiczne:
Skutki spowodowane są poprzez środki chemiczne o żrącym działaniu - raczej to są kwasy i ługi (zasady). Przy takim oparzeniu należy jak najszybciej spłukać chemikalia z ciała pod bieżącym strumieniem wody oparzenia.
Powody Okresowe Ruchy Kończyn Podczas Okresu Czuwania (PLMW):
Skutki kończyn w trakcie okresu czuwania (PLMW) - to ruchy podobne do tych, które wykonujemy w trakcie snu, pojawiają się w trakcie siedzenia i leżenia, występują jako krótkie szarpnięcia kończynami oparzenia.

Czym jest Oparzenia znaczenie w Słownik medyczny O .

  • Dodano:
  • Autor: